7 gün 24 saat kesintisiz hizmet

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi (Endodonti) nedir?

Dişin iç kısmında, diş dokularının beslenmesi ve korunmasında önemli görevi olan damar ve sinirler (pulpa dokusu) vardır. Pulpa dokusu diye adlandırılan bu bölge. Dişin kron (görünen bölge) kısmından başlayıp kök ucuna kadar uzanır. Bu bölgenin tedavisi ile ilgilenen bilim dalı endodontidir. Tedavi edilmemiş çürükler veya dişlere gelen şiddetli darbeler nedeniyle pulpa iltihaplanabilir. (pulpits) Dişte soğuk ve sıcağa karşı aşırı derecede duyarlılık, renk değişikliği, özellikle gece başlayan şiddetli ağrı ve yüzde apse pulpa dokusunda bir problem olduğunu gösterir.

Kanal Tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisin’i lokal anestezi altında, ağrısız olarak hasta olan pulpa dokusunun dişten uzaklaştırılması ile başlanır. Boşaltılan pulpa dokusunun yerine doku dostu maddeler doldurulur.

Kanal tedavisi yapılan dişler renk değiştirir mi?

Travma ve kanal tedavisi sonucunda dişler gri,pembe veya kahverengi olabilir. Bu tür renklenmeleri gidermek için o dişe beyazlatma yapılır.

Kanal tedavisi olan bir dişte nelere dikkat edilir?

Dişin tedavisi tam bitip, üst dolgusu yapılana kadar çiğneme işlevinde dikkat edilmelidir. Kanal tedavisi yapılan diş diğer dişlere göre daha kırılgan (kuru ağaç gibi) olur. Dişin kuron kısmında madde kaybı çok fazla olursa, dişin üzerine seramik kron(kaplama) yaparak daha da güçlendirilebilir.