"7 gün 24 saat kesintisiz hizmet"

Estetik Dolgular

Estetik dolgu nedir?

Kusursuz bir gülüşe sahip olmak isteyen bireyler tarafından tercih edilen estetik dolgular, ön dişlerde olduğu kadar artık arka dişlerde de kullanılmaktadır. Dişlerdeki çürüklerin tedavisinde eskiden koyu renkli olan ve estetik açıdan hoş durmayan amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Günümüzde bunların yerine dişlerle aynı renge sahip kompozit dolgular tercih edilmektedir.

Kompozit dolgular eskiden sadece ön dişlerde tercih edilmesine karşın ilerleyen teknoloji ile birlikte çiğnemeye dayanıklı son derece sağlam kompozit dolgular elde edilmeye başlanmış ve artık tüm dişlerde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. Estetik dolgu malzemesi olarak kullanılan kompozit reçine, içerisinde silikon dioksit içeren plastik karışımdır.

Halk arasında beyaz dolgu olarak isimlendirilen kompozit dolgu, hamur kıvamında iken dişlere doldurulur ve halojen ya da LED ışıkla ışınlanmak suretiyle sertleştirilir. Diş dokusuna kimyasal olarak bağlandığından basınç ve aşınmaya son derece dayanıklıdır. Kompozit dolgular sadece dolgu amacıyla değil dişlerdeki estetik kusurları düzeltmek için de kullanılmaktadır.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Gayet basit bir işlem olan estetik dolgu uygulaması yalnızca tek bir seansta gerçekleştirilebiliyor. İşleme başlanmadan önce lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sağlanıyor. Çürük olan diş ya da dişler temizleniyor. Sonrasında kavite dolgu maddesinin dişe daha iyi yapışmasını sağlamak adına şekillendirilmesi sağlanıyor. Dolgu maddesinin dişe daha iyi tutunmasını sağlamak için bizotaj uygulaması gerçekleştiriliyor. Böylelikle materyal diş dokusuna çok daha iyi bağlanır.

Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesinin ardından diş yüzeyine dolgu materyalinin bağlanmasını sağlayan bonding uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir.

Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir. Dolguda fazla yükseklik ya da çıkıntı varsa düzeltilir. Sonrasında pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Dişlerin cilalanması ile işlem tamamlanır. Tüm bu sürecin hasta için zorlayıcı olmadığını, gayet konforlu bir seans eşliğinde estetik dolgu işleminin tamamlandığını belirtebiliriz.


Estetik Diş Dolguları Neden Gerekir?

Hastalar estetik açıdan güzel bir gülüşe sahip olmak istediklerinde estetik dolgu işleminden faydalanabiliyor. Diş çürüklerinin daha ciddi sorunlara ve sıkıntılara neden olmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tedavi kapsamında çürüklerin temizlenmesinin ardından kalan boşluğun dolgu materyali ile doldurulması gerekir. Piyasada çok sayıda farklı dolgu materyali bulunuyor.

Son dönemde bu materyaller arasında en çok tercih edilenlerden biri ise kompozit dolgudur. Daha doğal bir görünüm sergiliyor olması nedeniyle bu dolgu işleminin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Dışarıdan bakıldığında dolgunun anlaşılmıyor olması da bu dolgu yönteminin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor.


Estetik Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

Her hasta estetik dolgu yaptırmadan önce bu dolguları kullanım ömrünü de merak ediyor. Estetik dolgularda kullanılan malzemenin son derece dayanıklı olması, uzun bir kullanım ömrü sunmasını da beraberine getiriyor.

Hastanın dolgu işlemi sonrasında ağız ve diş temizliği ile bakımına dikkat etmesi durumunda dolgularda deformasyon oluşması mümkün değildir. Ağız ve diş temizliğinin, bakımının titizlikle yapılması durumunda dolgularda aralanma ya da sızdırma gibi problemler de asla yaşanmaz. Ancak 6 aylık periyotlar halinde diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Bu rutin muayeneler son derece önemlidir. Çünkü dolguların durumu gözden geçirilebilir, gerek duyulması halinde dolguların cilalanması sağlanır. Böylelikle çok daha uzun ve sorunsuz bir kullanım ömrü sunmaları da mümkün olacaktır. Bir anlamda estetik diş dolgularının kullanım ömrünün kişinin kendisiyle de ilgili olduğunu belirtebiliriz. Önerilere ve uyarılara dikkat edilmesi, kontrollerin aksatılmaması durumunda dolgular çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem yaşanması durumunda dolgunun yenilenmesinin de mümkün olduğunu belirtelim.

Whatsapp Hattımız Hemen Ara