"7 gün 24 saat kesintisiz hizmet"

Çene Kemiği Tozu (GREFT) Nedir ?

Çene Kemiği Tozu (GREFT) Nedir ?

Kemik eksikliği durumunda, kemik oluşturmak istenen bölgeye uygulanan materyallere kemik grefti denir. Bu kemik greftleri kişinin kendi vücudundan alınabilir (genellikle çene kemiği ve kalça kemiğinden alınır), hayvansal kaynaklı (sığır kaynaklı greftler) olabilir ya da sentetik olarak üretilebilir. 


Çene Kemiği Tozu Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Çene kemiği
 tozları genellikle ; İmplant yerleştirmek için yeterli kemiğin olmadığı durumlarda, diş çekimi sonrası çekim yerinin kayıpsız iyileşmesinin istendiği durumlarda, kist ya da tümor gibi oluşumlar çıkartıldıktan sonra o bölgenin doldurulması amacıyla kullanılabilir.

Çene kemiği tozu çeşitleri nelerdir ?

 • Otogreft: Bir kişinin vücudunun herhangi bir yerinden alınan greftın vücudun farklı bir yerine nakledilmesi işlemidir . Diş hekimliğinde çene kemiğinde kemik yapımı için genellikle çene ve kalça kemiğinden alınır . Çeneden alınan kemik greftleri özellikle sağlam olan çenenin ön veya arka bölgesinden alınır . 

• Allogreft: Aynı türün genetik olarak farklı bireylerinden alınan greftlere denir . Diğer adı homogrefttir . Kadavralardan alınan kemikler doku bankalarında saklandığından elde edilmeleri kolaydır . Bu greftler alınırken hastalıkların transferini önlemek için çeşitli özel işlemlerden geçirilirler .

Allogreftler mineralize, demineralize, cips (chips) , toz veya bütün kemik olarak elde edilebilir .

• Ksenogreft :  Farklı türden alınan greftın yine farklı türe nakledilme işlemidir

• Sentetik kemik greftleri : Kemik greftleri kişinin kendi vücudundan  ya da hayvansal olarak alınabileceği gibi suni olarak fabrikasyon olarak üretilebilir . Bu greftler hidroksiapatit veya trikalsiyum fosfat malzemelerinden üretilirler.

Whatsapp Hattımız Hemen Ara