"7 gün 24 saat kesintisiz hizmet"

Zirkonyum Dişler

Çocuklarda Zirkonyum Kuron Kaplama Nedir?

Çocuklarda zirkonyum kuron kaplamadan söz etmeden önce kaplama uygulamalarının yararlarından ve özel olarak zirkonyum kaplamanın avantajlarından bahsetmek yerinde olacaktır. Kaplama uygulamaları, birçok nedene bağlı olarak gerekli görülebilir. Dişlerin kırılması halinde ya da dolgu yapımından sonra kullanılan kaplamalar, estetik amaçlı da tercih edilebilir. Doğal dişe oldukça yakın bir forma sahip olan kuronlar, doğal dişin sağladığı işlevselliği de büyük oranda karşılar. Genellikle tedaviden önce bir miktar dolgu yapımı da gerekebilir, dolgunun ardından dişin tamamı ya da büyük bölümü özel malzemeler ile kaplanır.

ZİRKONYUM KAPMALA SÜT DİŞ SÜRECİNDE UYGULANIR MI?

Süt dişleri, çocuğunuzun sağlığı üzerinde büyük bir rol oynar. Isırma ve çiğneme işlemlerinde aktif bir görev alan süt dişleri, bunun dışında konuşma üzerinde de etki gösterir. Süt dişlerinde görülebilecek sorunlar, konuşma kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin yapısı üzerinde dahi rehber niteliği taşıyan süt dişler, bu sebeplerden ötürü kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım, ebeveynlerin kontörlü altındadır. Süt dişlere uygulanabilecek kaplamalar, farklı alternatifler sunar. Yaprak diş olarak da tabir edilen porselen laminate veneer dediğimiz kaplama malzemesinin yanı sıra metal destekli kaplamalar ve zirkonyum kaplamalar da bulunur. Zirkonyum, günümüzde en sık kullanılan kaplama malzemesidir. Zirkonyum kuron kaplamaların ilk tercih olmasının birçok sebebi vardır.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN DİĞER YÖNTEMLERE GÖRE FARKI NEDİR?

Beyaz renkli bir yarı metal olan zirkonyum, sağlamlığı ve estetiği bir arada barındırır. Ön dişlerde bile rahatlıkla kullanılabilen zirkonyum isimli materyal, dayanıklılığıyla da dikkat çeker. Zirkonyumun ışık geçirgenliği, bu malzemeyi doğal dişe yakın bir konuma yerleştirir. Sağlıklı bir doğal diş minesi, ışığı tam anlamıyla başarı ile geçirir. Porselen kaplamalarda kullanılan metaller ise ışık geçirgenliği konusunda yetersiz kalır. Teknolojinin gelişmesi ve yapılan çalışmaların sonucu, zirkonyumu devreye sokmuştur. Zirkonyum kaplama dişleri canlı, beyaz ve sağlıklı bir görünüme sokar. Diş etiyle de oldukça iyi bir uyum yakalanır. Geçmiş yıllarda kullanılan kaplama malzemeleri, tedavi sonrası diş etlerinde mor bir renk oluştururdu ancak günümüzde, zirkon kaplama ile bu sorun da ortadan kaldırılmıştır.

Süt Dişlere Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Süt dişlere uygulanan zirkonyum diş tedavisi, zor olmayan bir süreci kapsar. Öncelikle, üzerinde problem görülen dişlerin çürük ve benzeri problemleri temizlenir. Elbette bu işlem, anestezi işleminden sonra gerçekleşir. Çürüklerden arındırılmış dişin ölçüsünün alınması gerekir. Bu aşamada teknolojinin çeşitli imkanlarından yararlanır. Özel yöntemler ile dişlerin ölçüsü alınır ve bu ölçüler, laboratuvara gönderilir. İstenilen renk ve boyuta uygun olacak modeller ortaya çıkarılır. Zirkonyumun üzerine porselen uygulaması da yapılabilir. Doğal dişin üzerinde milimetrik bir tıraşlama işlemi gerçekleştirilir. Ardından yine özel yapıştırıcılar kullanılarak zirkonyum, doğal dişin etrafına kaplanır.

ZİRKONYUM KAPLAMA TEDAVİ SÜRECİ NEDİR?

Çocuğunuzun diş etlerinde bir problem yoksa zirkonyum kaplama tedavisi yaklaşık bir hafta içerisinde başarı ile tamamlanabilir. Diş eti sorununun görüldüğü durumlarda, kaplama işleminden önce diş etlerinin tedavisi gerekir. Bundan dolayı süreç, biraz olsun uzayabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra çocuğunuza ve size, birtakım sorumluluklar düşecektir.


Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

  •  Zirkonyum kaplamanın başlıca avantajları, şu şekilde sıralanabilir: Metale alerjisi olanlar için de uygun olan zirkonyum, en az metaller kadar da sağlam ve dayanıklıdır. Kaplamaların ağızda farklı, acı ve çirkin bir tat ile birlikte hoş olmayan bir koku da bıraktığı düşünülür. Ancak zirkonyum kaplamaların ağız içindeki varlığı fark edilemeyecektir. Düzenli kontrollerin yapılması, zirkon kaplamayı yıllarca işlevsel kılar. Bu durum, çocuklardaki zirkon kaplama uygulamaları için de önemli bir avantajdır.
Whatsapp Hattımız Hemen Ara