7 gün 24 saat kesintisiz hizmet

Ortodonti

Dişler ve çenelerin fonksiyon ve estetiğini düzenleyen, bireyin yaşam kalitesini yükseltmeye katkı sağlayan bir tedavi dalıdır.

  • Ortodontik tedavinin yaşı yoktur her yaşta tedavi yapılabilir.
  • Çocuklarda ilk ortodontik kontrolü 7 yaşında yapılmalıdır.

A-)Dengeli olmayan çene ve yüz yapısı

B-)Parmak emme, tırnak yeme

C-)Yutkunurken dili ön dişler arasına sokma.(Bebek yutkunması)

D-)Aşırı ileri veya geri konumlanmış çene yapısı.

E-)Süt dişlerinin erken veya geç kaybı

F-) Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişler

Eğer bu tip problemeler belirlenirse ortodonti uzmanı sizi tedaviye başlama zamanı için yönlendirecektir. Bazı tedavilerde erken müdahele olası çapraşıklığı engelleyebilir.

Ortodontik Tedavide Ağız Bakımı;

A-) Diş araları ve braket etrafı arayüz fırçaları ile temizlenmeli

B-)Dişler düzenli fırçalanmalı, çürük kontrolü yapılmalı

C-)Apereylerin bozulma,kırılma ve çıkmasına sebep olacak gıdalar tüketilmemeli (Şeker,sakız,karamel,asitli içecekler)

D-)Havuç gibi sert yiyecekler ısırılmamalı doğranarak yenmeli

E-)Aperey’e 7-10 günde alışılır, dişlerde ilk günlerde ağrı ve hassasiyet olabilir.

Ortodontik Tedavi İçin Diş Telleri Takılırken Çok Ağrı Oluyor Mu?

Ortodontik tedavi yaptırmayı düşünen, kararsız olan ya da karar vermiş tüm hastaların ortak sorusu: ‘’Diş teli takılırken canım çok acıyor mu? İşlem sırasında ağrım olacak mı?’’

Diş tellerinin ilk kez uygulanma aşamasında anestezi gerektiren ya da hastanın ağrı hissettiği bir işlem yapılmamaktadır. Özel yapıştırıcı maddeler ile dişlerin üzerine braket dediğimiz materyaller yapıştırılır. İşlem ortalama olarak yarım saat civarında sürer. İşlem sırasında anestezi uygulanmadığı için seans sonrasında yeme-içme açısından herhangi bir zaman kısıtlaması önerilmemektedir. Tedavinin ilk birkaç günü diş telleri yanaklarda, diş etlerinde ya da damakta tahriş oluşturabilir. Bunun en az düzeyde olması için hastalarımıza ortodontik mum diye bilinen ve braketler ile dokuların temasını engelleyen mum verilir. Eğer hastamızın yanında o anda mum yok ise şekersiz sakız da aynı işlevi görmektedir. Yine diş telleri uygulandıktan sonra dişlere kuvvet uygulamaya başlandığı için 3 ya da 5 gün civarında süren kişiden kişiye süresi ve şiddeti değişen hastalarımızın hafif ağrıları olabilir. Eğer kişinin ağrı eşiği yüksek ise hiç ağrı kesici kullanmadan bu süreci atlatabilir. Eğer hastamızın ağrı eşiği düşük ise kendisine belirli ağrı kesicileriönerilir. İlk birkaç günlük süreden sonra tüm hastalarımız diş tellerine alışır ve diş tellerinin varlığı hemen hemen yokmuş gibi hissedilir.