7 gün 24 saat kesintisiz hizmet

DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Diş eti hastalığı” ne demektir?

Diş destek dokularının iltihabını tanımlayan genel bir terimdir. Diş eti hastalığı erken dönemde gingivitis olarak tanımlanır. Diş etindeki iltihabın dişleri destekleyen kemiği etkilenmiş olduğu daha ileri safha ise; periodontal hastalık olarak adlandırılır. Diş eti hastalığı toplumda oldukça yaygındır . İlk dönemlerinde çok az belirti vermesi ve ağrısız olması nedeniyle hasta tarafından çoğunlukla ileri dönemde fark edilebilmektedir. Kontrol amacıyla diş hekimine yapılacak olan düzenli ziyaretler oldukça önemlidir.

Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni, düzenli ve doğru fırçalama yapılmaması sonucunda dişlerin bütün yüzeylerinde, diş-dişeti birleşiminde ve diş aralarında biriken, içinde pek çok mikroorganizma barındıran ve mikrobiyal dental plak adı verilen oluşumdur. Bu plak temizlenmezse, mikroorganizmalar ve ürettikleri zararlı maddeler diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına neden olabilirler. Ayrıca sistemik ve çevresel birçok faktör de dişeti rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bunların başında sigara, diyabet ve hormonal durumlar gelir

Diş eti problemlerinin belirtileri nelerdir?

Fırçalama esnasında veya yemek yeme esnasında kanama, kırmızı, şiş ve hassas diş etleri, dişlerden kolaylıkla ayrılabilen diş etleri, iltihabi akıntı, sallanan ve giderek birbirinden ayrılan dişler,  sürekli kötü ağız kokusu olarak sıralanabilir.

Diş eti hastalıklarının tedavisi nelerdir?

Diş eti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir diş eti hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.Diş eti hastalıklarının erken dönemde tedavisi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsamaktadır. Bu işlem diş etinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılması esasına dayanır. Diş eti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ileri vakalarda flep operasyonu gerekmektedir. Flep operasyonu, lokal anestezi altında diş etlerine yapılan bir ameliyattır. Flep operasyonuyla, hastaların ulaşmakta güçlük çektiği derin cepler elimine edilir ve iltihabi dokular temizlenir. Flep operasyonu, hastalara klinikte uygulanan diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemlerinden sonra hala diş eti iltihabı ve derin ceplerin mevcut olduğu durumlarda yapılmaktadır. Diş etleri açılarak diş köklerine ve hastalıklı kemiğe ulaşılıp, hastalıklı diş etleri ve kök yüzeyleri temizlenir, kemik kaybı olan bölgelere kemik yerine geçen maddeler (greft + membran) eklenerek iyileşme sağlanır.Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal cepler içerisindeki diştaşlarını temizlemek, cebin ortadan kaldırılması ve düzgün bir kök yüzeyi sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir diş eti formu oluşturmaktır.

Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak dişhekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diştaşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Fakat unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi için hiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasından daha yararlı olamaz.

Diş eti tedavisinin önemi nedir?

Diş etlerindeki iltihap yalnızca ağız ile sınırlı kalmayabilir. Vücuttaki kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi ile direkt ilişkide olan dişler, görünenden çok daha fazla sayıda hastalığın oluşmasına yol açabiliyor ve ya var olan hastalıkları şiddetlendirebiliyor. Günümüzde diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları, diyabet, felç, romatizmal hastalıklar, erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğumu gibi durumlar arasında ilişki olabileceğini gösteren pek çok çalışma bulunuyor.

Diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesi diş etinin olması gereken yerin mine sınırının altına doğru çekilip diş kökünün açığa çıkmasıdır. Diş eti hastalıkları, yanlış diş fırçalama tekniklerinin uygulanması, diş gıcırdatma, kalem ısırma gibi bazı fonksiyon dışı alışkanlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi tedavisinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Çünkü geç kalınan ve ciddi miktarda doku kaybı olan diş eti çekilmesinin tedavi edilmesi ve eski sağlıklı haline döndürülmesi imkânsız olabilir. İlk olarak diş eti çekilmesine neden olan faktörler elimine edilmelidir.   Diş kökü açıkta ve çok aşırı hassasiyet gösteriyorsa öncelikli olarak ön tedavi basamakları uygulanır. Sonrasında eğer gerekli olduğuna karar verilir ise cerrahi bir işlem ile yumuşak doku greftleri ilgili bölgeye uygulanarak kök yüzeyinin örtülmesi amaçlanır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis