7 gün 24 saat kesintisiz hizmet

Gebelik Ve Diş Sağlığı

Hamilelik döneminde anne adayının ağız ve diş sağlığının bozulması bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Hamilelik esnasındaki mide bulantıları ve kusmalar, ağız içi asit salgısını arttırır. Dişlerin yüzeyinde aşınma çürüklere sebep olur.

Hamilelik sırasında diş tedavileri her 3 aylık dönemde farklılık gösterir;

İlk 3 Ayda: Bebeğin organları gelişmektedir, gereksiz müdahele düşüğe sebep olabilir fakat ağrıya sebep olabilen bir diş enfeksiyonu bebeğe ve anneye daha zararlıdır. Diş çekimi,kanal tedavisi veya diş eti tedavisi kadın doğum uzmanının önerileri ile yapılmalıdır.

İkinci 3 aylık dönem: Bu dönemde hastanın şikayeti olan dişler çok rahat tedavi edilir diş taşları varsa temizlenmelidir.

Son 3 Aylık Dönem: Birinci dönemle aynıdır. Doğum yaklaşmıştır aşırı stres erken doğuma yol açabilir. Acil tedaviler bu dönemde yapılabilirler. Hamilelik döneminde ostrojen ve progestoron hormon dengesi bozulduğu için hamilelik gingvitesi oluşabilir.

Hamilelikte Diş Röntgeni Çekimi

İlk 3 aylık dönemde mecbur kalınmazsa röntgen çekilmemelidir. Eğer acil bir tedavi için röntgen filmi gerekiyorsa özel koruyucu kurşun önlük giydirilir düşük doz uygulanması yapılmalıdır.