7 gün 24 saat kesintisiz hizmet

Diş ve İmplant Protezler

Dişlerde kullanılan protezler sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılır. Protezdeki amaç eksik diş veya dişlerin , yerlerine orjinallerine yakın apareyler yaparak doldurup işlev hale getirmektir.

1-) Sabit Protezler

Sabit protezler hastalar tarafından takılıp çıkarılmayan özel maddelerle kesilmiş dişlere ve implant üzerine hekim tarafından özel maddelerle yapıştırılan, çıkmayan protezlerdir.

  • Metal destekli seramik
  • Zirkonyum destekli seramik
  • Empress porselen cam destekli
  • Porselen lamina kronlar olmak üzere çeşitlidir.

A-) Metal destekli sabit protezler 1950 yıllarından beri yapılmaktadır. Metal destekli protezlerin zirkon destekli ve empres porselen’ e oranlarsak estetik bazı dezavantajları vardır. Işık yansıması diğerlerinden eksiktir. Fakat bazı vakalarda arka bölgelerde zirkonyumdan sağlamlık olarak daha avantajlıdır. Maliyeti zirkonyum ve empres’ e göre daha uygundur.

B-) Zirkon destekli seramik kronlar ışığı yansıtmada doğal dişlere daha yakındır. Herhangi bir zararı yoktur. Yeni teknoloji ürünüdür. Ön ve arka dişlerde uygulanır.

C-) Empres (cam destekli) Kronlar: Cam destekli porselenlerdir. Doğal dişler gibi ışığı yansıtırlar. Ön grup dişlerde tek diş eksikliği varsa uygulanır. Arka bölge dişlerde tercih edilmez. Full porselen olan empres kronlar diş etinde hiçbir alerjiye sebep olmaz.

Hareketli Protezler

Hastalar tarafından takılıp çıkarılabilen tüm veya kısmi dişsiz hastalarda uygulanır. Kısmi dişsizlikte kullanılan parsiyel protezler hassas tutuculu veya kroşeli olabilir.

İmplant Üstü Protezler

İmplant bir veya çoklu diş eksikliğinde son 20 yılda hekimlerin ve hastaların başvurduğu diş hekimliğindeki başarılı teknolojilerden biridir.

İmplantın Avantajları

A-) Tek diş eksikliğinde sağlıklı iki komşu dişe zarar vermeden o bölgeye tek implant uygulanarak tedavi tamamlanır.

B-) Çoklu diş eksikliğinde, hareketli protez kullanırken damaktaki ruga denilen tat alma bölgeleri protezle kapanır veya protez çiğneme esnasında hareket eder implant avantajdır. Diş eksikliğine göre belirlenen sayıda implant çene kemiğine yerleştirilerek hastalar sabit proteze geçerler.

C-)Bazı vakalarda ise bilhassa alt çenede, kemikteki rezzorbsiyon(erime) neden ile protez kullanmak bir eziyettir. Ve protez çok hareket eder. Bu tür vakalarda alt çeneye 2-3 implant yerleştirilerek protezin hareketi engellenir.

İmplant Cerrahisi

İmplant vidaları lokal anestezi altında belirlenen bölgelerde ameliyat ile çene kemiğine yerleştirilir. Yaklaşık 3 ay iyileşme süresi beklenir. Daha sonra implant vidasının üzerine bir parça daha vidalanır. Bunu üzerine porselen diş yapılır.Daha kısa sürede aktif hale gelen implantlar da vardır.