7 gün 24 saat kesintisiz hizmet

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

0-14 Yaş grubu çocuklar bu alana girer. İlk süt dişleri genellikle 6 ayda sürmeye başlar, 33 ay’a kadar tamamlanır. Toplam 20 adet diş’e tamamlanır. Süt dişler’ den kalıcı dişlere geçiş ise 6 yaşın da başlar yaklaşık 12-13 yaşında tamamlanır.

Önemli Uyarı!

Kalıcı dişlerimizden 6 nolu diş diye adlandırdığımız 1. Azı dişleri 6 yaşında ağızda yerini alır. Bazı ebeveynler süt dişi olduğunu düşünmektedir.

Biberon çürüğü: Uzun dönem süt veya mamanın biberonla özellikle geceleri uyku esnasında verilmesi sonucu oluşur. Bilhassa ön dişler çok etkilenir.

Süt dişlerinin tedavileri

Süt dişlerine de kalıcı dişler gibi dolgu veya kanal tedavisi yapılır. Süt dişlerinin kanal tedavisinde kullanılan doku dostu maddeler kalıcı dişler dekinden farklıdır.

Yer tutucu hangi durumda uygulanır?

Tedavi edilemeyecek derecede çürümüş olan süt dişleri çekilerek ağızdan uzaklaştırılır. Zamanından önce  çekilen süt dişinin yerine kalıcı diş geleceği için o boşluğun kapanmaması gerekir. Bu amaçla bu bölgelere sabit veya hareketli yer tutucu yapılmalıdır.

Çocuklarda çürük oluşmaması için neler yapılabilir?

  • Çocuklarının beslenme alışkanlığına dikkat etmeli
  • İki yaşından itibaren yaşına uygun diş macunu ile diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı ( diş macunu satın alırken yaş aralığına mutlaka bakılmalı.)
  • Çürüklerden koruma amaçlı olarak, diş hekimi tarafından fissur örtücü veya fluorid. Jel uygulanmalı.